Uutisia ja tiedotteita

Onkamojärvien hanke valtakunnalliseen loppukilpailuun

onkamo1-esikatseluNiemisen ja Sintsin Seudun Kyläyhdistys ry:n Ruovikot hallintaan -hanke on valittu Maaseutuverkoston Parhaat käytännöt 2012- kilpailun finalistiksi. Kilpailussa on viisi sarjaa, joihin osallistujat jakautuvat eri puolelle Suomea.  Onkamojärviin liittyvä ruovikkohanke kilpailee sarjassa Esimerkillinen ympäristöpanostus.

Leader-hankkeen rahoittajana on Keski-Karjalan Jetina ry. Onkamojärvien hankkeen ilmoittivat kilpailuun sekä Pohjois-Karjalan ELY-keskus että Keski-Karjalan Jetina ry. Kilpailun tuomaristo valitsee lokakuussa kunkin sarjan neljän finalistin joukosta voittajan. Tulokset julkistetaan marraskuun 8. päivänä Tampereella järjestettävässä Maaseutugaalassa.

Onnea ja menestystä Ruovikot hallintaan - hankkeelle!

Ruovikot hallintaan/Jetina-hankkeen päästyä valtakunnallisen Parhaat käytännöt 2012 -kilpailun finaaliin, Maakaistan tiedottaja Mari Voutilainen on laittanut YouTubeen videon Onkamojärvien ruovikoiden niitosta. Myös hänen ottamiaan kuvia voi katsella Picasa-albumista.

Uutisia Onkamojärvien kunnostamisesta:

 

Parhaat käytännöt 2012 -kilpailun 20 finalistia viidessä kilpailusarjassa

  1. Leader – oiva paikallisteko
    Amazing Lande (Rahoittaja Maaseudun kehittämisyhdistys Viisari ry)
    Koto eteläpohjalaiseen kulttuurimaisemaan (Rahoittaja Seinäjoen seudun kehittämisyhdistys LIIVERI ry)
    Bändikoulu (Rahoittaja Suupohjan kehittämisyhdistys ry)
    Jämsänjoki virtaa! -hanke (Rahoittaja Vesuri-ryhmä ry)
  2. Onnistunut kehittämishanke
    Maukas – maakunnallista luomu- ja lähiruokaa yhteistyössä ammattikeittiöille (Rahoittaja Etelä-Savon ELY-keskus)
    Mallu kylillä (Rahoittaja Kaakkois-Suomen ELY-keskus)
    Ota metsä omaksi – Tapio ja tuottava tuohi peli (Rahoittaja Lapin ELY-keskus)
    Kiertävä pysäkki (Rahoittaja Pohjois-Karjalan ELY-keskus)
  3. Edistyksellinen maaseutuyritys
    Ympäristövastuullista alkoholijuomatuotantoa (Rahoittaja Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus)
    Rahtiteurastuksen laajentaminen (Rahoittaja Etelä-Savon ELY-keskus)
    Ilmakuivattuja lihatuotteita a la P.O.R.K. (Rahoittaja Kaakkois-Suomen ELY-keskus)
    Uuden tuotteen ja liiketoiminnan kehittäminen (Rahoittaja Seinäjoen seudun kehittämisyhdistys LIIVERI ry)
  4. Mainio maaseutuoivallus
    Kulttuuri- ja matkailukeskuksen perustaminen Hämeenkyröön (Rahoittaja Joutsenten Reitti ry)
    Pulmia polvesta polveen (Rahoittaja Maaseudun kehittämisyhdistys Viisari ry)
    Kauppapalvelu Ullavan kirkonkylälle (Rahoittaja Pirityiset ry)Haloo Päijät-Häme (Rahoittaja Päijänne-Leader ry)
  5. Esimerkillinen ympäristöpanostus
    Ruovikot hallintaan / Jetina (Rahoittaja Maaseudun kehittämisyhdistys Keski-Karjalan Jetina ry)
    Ympäristökasvatuksesta käytännön toimiin (Rahoittaja Maaseudun kehittämisyhdistys SILMU ry)
    MLL Pelkosenniemen yhdistys, luonnon- ja maiseman monimuotoisuuden edistämistä koskeva sopimus (Rahoittaja Pohjoisimman Lapin Leader ry)
    TerveTalo – Rakentamisen ja asumisen mallit (Rahoittaja Pomoottori ry)